اخبار

نگاهی به آینده ارز و وزارت بازرگانی

 • 27 خرداد 1396
 • نویسنده: RahbordUser1
 • تعداد نمایش ها: 5645
 • 0 نظرات

به گزارش تیم خبری کارگزاری راهبرد ، عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در یادداشتی تاکید کرد که راهی جز تک نرخی کردن ارز نداریم و اگر قرار است تفکیک وزارت بازرگانی انجام شود، باید با رویکرد کوچک‌سازی و چابک سازی آن را دنبال کنیم.

 

بانک جهانی پیش‌بینی از رشد اقتصادی ایران را ۱.۲ درصد کاهش داد

 • 16 خرداد 1396
 • نویسنده: RahbordUser1
 • تعداد نمایش ها: 5887
 • 0 نظرات

به گزارش تیم خبری کارگزاری راهبرد ، بانک جهانی در تازه ترین گزارش خود، رشد اقتصادی ایران در سال جاری میلادی را ۴ درصد اعلام کرد که ۱.۲ درصد کمتر از برآورد قبلی است.

بهبود پیش بینی بانک جهانی از وضعیت اقتصاد دنیا

 • 16 خرداد 1396
 • نویسنده: RahbordUser1
 • تعداد نمایش ها: 6498
 • 0 نظرات

به گزارش تیم خبری کارگزاری راهبرد ، بانک جهانی با توجه به افزایش تولید و تجارت، پیش بینی کرد که تا پایان سال 2017 رشد اقتصاد دنیا روی رقم 2.7 درصد باقی بماند.

ایران، بزرگترین اقتصاد خارج از WTO

 • 10 خرداد 1396
 • نویسنده: RahbordUser1
 • تعداد نمایش ها: 7815
 • 0 نظرات

به گزارش تیم خبری کارگزاری راهبرد ، عضو هیات علمی موسسه مطالعات و پژوهش‌های بازرگانی، گفت: کشور ما بزرگترین حجم اقتصاد و تجارت خارج از سازمان تجارت جهانی را دارد.

جهش بلند ایران در جذب سرمایه خارجی

 • 6 خرداد 1396
 • نویسنده: RahbordUser1
 • تعداد نمایش ها: 8831
 • 0 نظرات

به گزارش تیم خبری کارگزاری راهبرد به نقل از گزارشی که توسط نشریه «فایننشال تایمز» منتشر شده است، ایران به لحاظ ارزش سرمایه‌های خارجی جذب‌شده با جذب ۲/ ۱۲ میلیارد دلار سرمایه مستقیم خارجی، توانسته است پس از مصر در رتبه دوم جذب سرمایه در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا قرار گیرد و همچنین به لحاظ تعداد پروژه‌های سرمایه‌گذاری‌شده، نام ایران که یکی از تازه‌واردهای این فهرست است در جایگاه ششم قرار گرفته است. این در حالی است که در کل جهان جریان «سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی» در سال ۲۰۱۶ روند کاهشی را تجربه کرده است.

RSS
12345678910انتها

تحلیل تکنیکال

پیش بینی یورومانیتور از آینده مثبت اقتصاد ایران

 • 29 دی 1395
 • نویسنده: RahbordUser1
 • تعداد نمایش ها: 6128
 • 0 نظرات

به گزارش تیم خبری کارگزاری راهبرد ، موسسه بین‌المللی یورومانیتور همزمان با یک‌سالگی برجام و رفع تحریم‌های بین‌المللی ضمن بررسی اوضاع صنعت و تجارت ایران پیش‌بینی کرد: چشم‌انداز اقتصادی ایران در آینده‌ای نه‌چندان دور بهتر از چند سال گذشته خواهد شد. با این حال، نباید از سیاست‌های دولت نیز غافل شد. جمعیت جوان ایران اکنون به شغل نیاز دارد و دولت باید برای این موضوع تدبیری بیندیشد چراکه گره‌گشایی از این مشکل می‌تواند سند موفقیت اقتصادی ایران را امضا کند.

بر اساس این گزارش، ایران باید به فکر حل مشکل وابستگی شدید به صادرات نفت نیز باشد چراکه وابستگی به نفت پاشنه‌آشیل اقتصاد ایران است. با حل این موضوع، این کشور گام بلندی را به‌سوی موفقیت اقتصادی بر خواهد داشت. البته ایران نیم‌نگاهی به سرمایه‌گذاران خارجی نیز دارد. یکی دیگر از اهداف دولت ایران، کاهش نرخ تورم است. به‌نظر می‌رسد این اهداف بدون برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری‌های دقیق ممکن نخواهد بود.

در گزارش این موسسه ضمن بررسی آینده صنعت و تجارت ایران بر این نکته تاکید شده که با برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی در دی‌‌ماه 94، ایران بار دیگر صادرات را از سر گرفت و به بخشی از دارایی‌های بلوکه‌شده در خارج از کشور دست یافت. بی‌شک این رویداد در کوتاه‌مدت رشد اقتصادی و افزایش فعالیت‌های نفتی و غیرنفتی را به همراه خواهد داشت.

از سوی دیگر، دروازه‌های بازار بزرگ ایران که از پتانسیل‌های بالقوه‌ای برخوردار است،‌ به سوی کمپانی‌های تولیدکننده‌ کالاهای خارجی گشوده خواهد شد. با این حال، تحلیلگران موسسه یورومانیتور پیش‌بینی‌ می‌کنند بهره‌وری پایین، تورم و انباشته‌شدن مطالبات معوق‌، مهم‌ترین چالش‌های پیش‌روی اقتصاد ایران هستند.

وابستگی به صادرات نفت

این گزارش در ابتدا نقاط‌ ضعف ایران در اقتصاد را وابستگی شدید به صادرات نفتی و انباشته‌شدن مطالبات معوق دانسته است. وابستگی بسیار زیاد به صادرات نفت، ایران را در مقابل سقوط قیمت نفت بسیار آسیب‌پذیر می‌کند. بازگشت ایران به بازارهای جهانی نفت، قیمت این محصول را حتی بیش ‌از پیش کاهش خواهد داد. همین امر باعث می‌شود درآمدهای دولت ایران از فروش نفت کاهش چشمگیری پیدا کند. برداشته شدن تحریم‌ها به احیای فعالیت‌های تجاری ایران کمک می‌کند و روابط تجاری این‌ کشور را بهبود خواهد بخشید.

بر اساس گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، تا مرداد 95 ایران از نظر منابع گاز طبیعی، دومین کشور و از نظر منابع نفتی، چهارمین کشور جهان بود. وابستگی بسیار زیاد به صادرات نفت و سقوط قیمت نفت، تاثیر زیادی روی تراز تجاری، همچنین امور مالی عمومی این کشور خواهد گذاشت. تشدید تحریم‌ها منجر به تاخیر و لغو سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی و گازی شد و تاثیری منفی بر تولید نفت، همچنین تولید گاز طبیعی گذاشت.

تا سال 93 حدود 25 درصد از فرآورده‌های نفتی ایران به چین صادر می‌شد و همین موضوع می‌تواند ایران را نسبت به کاهش یا تغییرات تقاضای چینی‌ها، بسیار آسیب‌پذیر کند. حال با برداشته شدن تحریم‌ها، تقاضاهای خارجی برای صادرات نفت بیشتر شده و همچنین می‌تواند به تنوع خریداران این محصول نیز کمک کند.

در خلال سال‌های 88 تا 93، مازاد حساب‌ ذخیره ارزی ایران رو به کاهش گذاشت. این وضعیت در سال 89 به دلیل کاهش حجم صادرات به دلیل اعمال تحریم‌ها و نیز کاهش قیمت نفت، به بحرانی‌ترین نقطه رسید. با این حال، ایران با کاهش واردات و افزایش صادرات غیرنفتی توانست تا حدی این نقصان را تعدیل کند. جدا از مخاطراتی که پایین‌تر آمدن قیمت نفت ایجاد خواهد کرد، اقتصاد ایران با مسائل ساختاری زیادی روبه‌رو است.

ازاین‌رو، تنها برداشته شدن تحریم‌های اقتصادی قادر به تسریع روند بهبود اقتصاد ایران در بلندمدت نخواهد بود. این کشور در بخش بانکداری که با مطالبات معوق کلان روبروست، نیازمند اصلاحات عظیم ساختاری است. تورم و سطح بهره‌وری پایین از دیگر مشکلات بزرگ پیش رو هستند.

سرزمین موقعیت‌های تجاری

تحلیلگران در بخش فرصت‌های منحصربه‌فرد پیش‌رو، از خودروسازی ایران به‌عنوان یکی از پتانسیل‌های بزرگی نام برده‌اند که می‌تواند ایران را به مرکز صادرات خودرو در منطقه تبدیل کند. بهره‌مندی از مواد اولیه سرشار همچون روی، مس، گاز طبیعی و نفت خام بستر را برای تحقق این امر مهیا می‌کند.

در حال حاضر، کمپانی‌های خودروسازی بسیاری در حال تلاش برای ورود یا بازگشت به بازار خودرو ایران هستند. پس از برداشته شدن تحریم‌ها در بهمن 95، گروه خودروسازی پژو ـ سیتروئن اولین کمپانی‌ بود که توانست مجوز سرمایه‌گذاری در ایران را دریافت کند. با این اوصاف، تحلیلگران، فناوری‌های قدیمی خودروسازهای داخلی ایران را بزرگ‌ترین مانع این امر می‌دانند.

روابط و توافقات جدید تجاری

در این گزارش همچنین روابط و توافقات جدید تجاری نیز تحلیل شده است. بر اساس این گزارش، تشدید تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی، بین سال‌های 90 تا 93، ایران را با کاهش چشمگیر صادرات و واردات روبه‌رو کرد و تاثیری منفی بر روابط تجاری با سایر کشورها گذاشت. پیش از تشدید تحریم‌ها، اتحادیه اروپا یکی از شرکای بزرگ تجاری ایران محسوب می‌شد، اما روابط تجاری این دو رو به وخامت گذاشت. با این حال، تحلیلگران احتمال بازسازی روابط بین ایران و اتحادیه اروپا را در چند سال آینده بسیار محتمل می‌دانند.

علاوه بر این، انتظار می‌رود ایران با عقد قراردادهای تجاری متعدد با فرانسه، هند، استرالیا، آفریقای جنوبی و پاکستان از منافع بسیاری برخوردار شود. در فروردین‌ 95، آفریقای جنوبی و ایران هشت قرارداد جدید در حوزه‌های مختلف با یکدیگر منعقد کردند، و از جمله در حوزه تجارت بر افزایش معاملات غیرنفتی تاکید کردند. همچنین در خرداد سال جاری، ایران، هند و افغانستان قراردادی سه‌جانبه امضا کردند که بندر چابهار را به کانون اصلی حمل‌ونقل منطقه مبدل خواهد کرد.

ایران هنوز کمترین میزان جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را در میان تمام کشورهای خاورمیانه و آفریقا دارد. تحریم‌های اقتصادی بین‌المللی، دخالت‌های دولت و همچنین جو نامناسب و غیردوستانه تجاری حاکم، روی این سرمایه‌گذاری‌های مستقیم خارجی تاثیر گذاشته‌اند. کاهش سرمایه‌گذاری‌‌ها، طی سال‌های گذشته تلاش‌های ایران مبنی بر خصوصی‌سازی را مختل کرده است. با این‌حال برداشته شدن تحریم‌های تجاری و ادامه‌ تلاش‌های مکرر دولت برای خصوصی‌سازی، فرصت‌‌های سرمایه‌گذاری و تجاری بیشتری برای ایران در بخش‌های نفتی و غیرنفتی نظیر امور زیرساختی، خودروسازی و حمل‌ونقل به همراه خواهد آورد.

در دی ماه 95، ایران قراردادی برای خرید 100 فروند هواپیمای مسافربری با شرکت ایرباس امضا کرد. همچنین قراردادهای بسیاری نیز در حوزه عمران و سرمایه‌گذاری با چین و هند به ثبت رسانده است.

در فروردین ماه 95، شرکت ملی نفت ایران اعلام کرد این کشور به دنبال جذب 100میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی و گازی در 5 سال آینده است. بنابراین، طی چند سال آینده سرمایه‌گذاری‌های نفتی و غیرنفتی در ایران رو به افزایش خواهد گذاشت. در این میان، به‌رغم اینکه ایران از جمعیت انبوه جوان و بازاری بزرگ با پتانسیل قابل‌ توجه برخوردار است، هنوز سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای سرمایه‌گذاری در این کشور احتیاط می‌کنند که دلیل آن ابهام در آینده روابط با غرب و همچنین فضای نامناسب حاکم بر کسب‌وکار ایران است.

Print
دسته ها: اخبار
کلمات کلیدی:
رتبه بندی این مطلب:
بدون رتبه

برای دادن نظر لطفا وارد شوید و یا ثبت نام کنید

نام شما
ایمیل شما
عنوان
پیام خود را وارد کنید ...
x

تحلیل بنیادی

گزارشات

گزارش روزانه 11-04-1396

11 تیر 1396

گزارش روزانه 11-04-1396

در  گزارش امروز تیم خبری کارگزاری راهبرد از تغییر منفی 34  واحدی شاخص کل بورس و اطلاعات نماد های موثر بر شاخص اطلاعاتی  گرد آوری شده است.

پس از آن در مورد آخرین اخبار روز ایران و جهان و همچنین اخبار و شایعات حواشی بازار سرمایه  مطالبی اشاره شده  و در انتها در حوزه طلا نیز قیمت روز و تحلیل آینده آن به شرح درج شده است.

گزارش روزانه 29-03-1396

29 خرداد 1396

گزارش روزانه 29-03-1396

در  گزارش امروز تیم خبری کارگزاری راهبرد از تغییر منفی 130  واحدی شاخص کل بورس و اطلاعات نماد های موثر بر شاخص اطلاعاتی  گرد آوری شده است.

پس از آن در مورد آخرین اخبار روز ایران و جهان و همچنین اخبار و شایعات حواشی بازار سرمایه  مطالبی اشاره شده  و در انتها در حوزه طلا نیز قیمت روز و تحلیل آینده آن به شرح درج شده است.

گزارش روزانه 27-03-1396

27 خرداد 1396

گزارش روزانه 27-03-1396

در  گزارش امروز تیم خبری کارگزاری راهبرد از تغییر منفی 180  واحدی شاخص کل بورس و اطلاعات نماد های موثر بر شاخص اطلاعاتی  گرد آوری شده است.

پس از آن در مورد آخرین اخبار روز ایران و جهان و همچنین اخبار و شایعات حواشی بازار سرمایه  مطالبی اشاره شده  و در انتها در حوزه طلا نیز قیمت روز و تحلیل آینده آن به شرح درج شده است.

گزارش روزانه 22-03-1396

22 خرداد 1396

گزارش روزانه 22-03-1396

در  گزارش امروز تیم خبری کارگزاری راهبرد از تغییر منفی 306  واحدی شاخص کل بورس و اطلاعات نماد های موثر بر شاخص اطلاعاتی  گرد آوری شده است.

پس از آن در مورد آخرین اخبار روز ایران و جهان و همچنین اخبار و شایعات حواشی بازار سرمایه  مطالبی اشاره شده  و در انتها در حوزه طلا نیز قیمت روز و تحلیل آینده آن به شرح درج شده است.

گزارش روزانه 20-03-1396

20 خرداد 1396

گزارش روزانه 20-03-1396

در  گزارش امروز تیم خبری کارگزاری راهبرد از تغییر مثبت 97  واحدی شاخص کل بورس و اطلاعات نماد های موثر بر شاخص اطلاعاتی  گرد آوری شده است.

پس از آن در مورد آخرین اخبار روز ایران و جهان و همچنین اخبار و شایعات حواشی بازار سرمایه  مطالبی اشاره شده  و در انتها در حوزه طلا نیز قیمت روز و تحلیل آینده آن به شرح درج شده است.

RSS
12345678910انتها

گزارشات مجامع

گزارش مجمع عمومی شرکت بسویچ

 • 25 تیر 1396
 • نویسنده: RahbordUser1
 • تعداد نمایش ها: 0
 • 0 نظرات

گزارش تیم تحلیل کارگزاری راهبرد مربوط به جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پارس سویچ  در تاریخ 1396/04/11  بصورت فایل پیوست تهیه و گردآوری شده است .

گزارش مجمع عمومی شرکت کرازی

 • 25 تیر 1396
 • نویسنده: RahbordUser1
 • تعداد نمایش ها: 0
 • 0 نظرات
گزارش تیم تحلیل کارگزاری راهبرد مربوط به جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت تولیدی شیشه دارویی رازی در تاریخ 1396/04/19  بصورت فایل پیوست تهیه و گردآوری شده است .

گزارش مجمع عمومی شرکت سیدکو

 • 29 خرداد 1396
 • نویسنده: RahbordUser1
 • تعداد نمایش ها: 0
 • 0 نظرات
گزارش تیم تحلیل کارگزاری راهبرد مربوط به جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سرمايه گذاري و توسعه صنايع سيمان در تاریخ 1396/03/20  بصورت فایل پیوست تهیه و گردآوری شده است .

گزارش مجمع عمومی شرکت کلوند

 • 29 خرداد 1396
 • نویسنده: RahbordUser1
 • تعداد نمایش ها: 0
 • 0 نظرات
گزارش تیم تحلیل کارگزاری راهبرد مربوط به جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کاشی الوند در تاریخ 1396/03/20  بصورت فایل پیوست تهیه و گردآوری شده است .

گزارش مجمع عمومی شرکت دکیمی

 • 29 خرداد 1396
 • نویسنده: RahbordUser1
 • تعداد نمایش ها: 0
 • 0 نظرات
گزارش تیم تحلیل کارگزاری راهبرد مربوط به جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت کیمیدارو در تاریخ 1396/03/16  بصورت فایل پیوست تهیه و گردآوری شده است .
RSS
123

لینک های مرتبط

 • شركت مديريت فناوري بورس تهران

  www.tsetmc.com
 • سامانه جامع اطلاع رسانی ناشران

  www.codal.ir
 • سازمان بورس و اوراق بهادار

  www.seo.ir
 • شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه

  www.csdiran.com
 • شرکت فرابورس ایران

  www.ifb.ir
 • کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار

  seba.ir
 • شرکت اطلاع رسانی و خدمات بورس

  www.sidsco.ir